Nie da się ukryć, że bycie rodzicem chrzestnym to rola bardzo odpowiedzialna. Dlatego wybór w tym przypadku powinien zostać dokonany rozsądnie. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim dobro samego dziecka. Z założenia chrzestni powinni malucha wspierać i uczestniczyć w jego życiu. Z tego powodu na ogół rodzicami chrzestnymi zazwyczaj zostają członkowie najbliższej rodziny, którzy często są obok. Jak powinna wyglądać prośba o zostanie matką chrzestną? Jak zadać to kluczowe pytanie? Oczywiście najprościej jest zapytać wprost, ale można też postawić na inne rozwiązanie. Coraz więcej osób wybiera specjalnie przygotowane na tę okazję drobiazgi, które są pamiątką na całe życie. O czym mowa?
Prośba o zostanie matką chrzestną w formie zdrapki
Niektórzy rodzice chcą, aby bliskie osoby pytanie o zostanie chrzestnym czy chrzestną zapamiętały na całe życie. Świetnym sposobem jest wykorzystanie zdrapek. W tym przypadku na ozdobnej kartce pod specjalną powłoką znajduje się krótkie pytanie - prośba o zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Zdrapka może zostać umieszczona w estetycznym pudełeczku. Całość można spersonalizować, aby uzyskać niepowtarzalny efekt. Do wyboru są kartki w kolorze różowym lub niebieskim. Jednak wcale nie trzeba się sugerować płcią malucha.
Prośba o zostanie chrzestnym z fotografią dziecka
Oczywiście prośba o zostanie matką chrzestną czy ojcem chrzestnym może mieć także i inną postać. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup drewnianego pudełeczka, po którego otwarciu ukazuje się zdjęcie malucha z jego imieniem i stosownym tekstem. Można w tym przypadku zdecydować się na jedną z wielu sentencji, zapytań. Osoba, która otrzyma taki drobiazg, na pewno nie odmówi rodzicom. Zwłaszcza że jest to naprawdę pamiątka na długie lata, która przez długi czas będzie przypominać o tym szczególnym dniu.
Jakie są obowiązki matki chrzestnej?
Prośba o zostanie matką chrzestną wiele osób może zaskoczyć. Pojawia się wówczas również pytanie - jakie właściwie są obowiązki chrzestnej? Chrzest to bardzo ważny sakrament w życiu każdego człowieka i pierwszy, jaki się przyjmuje. Chrzestni z założenia powinny przez lata uczestniczyć w życiu dziecka. Maluch powinien mieć z nimi częsty kontakt i móc na nich liczyć w każdej sytuacji.
Zostanie matką chrzestną to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale i spory obowiązek. Nie ogranicza się to tylko do jednego dnia. Chrzestna z maluchem musi się regularnie spotykać i brać czynny udział w jego wychowaniu. Jakie wyzwania stoją przed nią w dniu samego chrztu? W wielu miejscach przyjmuje się, że to matka chrzestna jest odpowiedzialna za skompletowanie stroju dziecka na ten dzień. Jednak nie każdy rodzica ma także życzenie. Najlepiej w tej sprawie wcześniej się skonsultować.
Podczas samej uroczystości matka chrzestna razem z ojcem chrzestnym wprowadzają dziecko do kościoła. Chrzestna okrywa malucha szatką. W czasie mszy świętej powinna złożyć wyznanie wiary i przysięgę.
Kto może zostać matką chrzestną?
Prośba o zostanie matką chrzestną zazwyczaj wręczana jest bliskiej osobie, która będzie mogła uczestniczyć w życiu dziecka. Co jednak na ten temat mówi kościół? Zgodnie z aktualnymi przepisami chrzestną może zostać osoba po ukończeniu 16. roku życia, która nie jest rodzicem danego dziecka. Musi przyjąć wcześniej sakrament bierzmowania i być katolikiem. Co ciekawe, matką chrzestną może zostać również osoba innego wyznania, która pełni rolę świadka chrztu. Musi być jednak ochrzczona. Wówczas ojciec chrzestny już musi być katolikiem.
Niektórzy zadają sobie pytanie, czy matką chrzestną może zostać kobieta w ciąży. Okazuje się, że kościół nie widzi w tym przypadku żadnych przeciwwskazań. Jednak stare przesądy mówią, że ciężarna nie może być chrzestną. Ma to bowiem szkodzić dziecku - nienarodzonemu lub chrzczonemu. Decyzja ostateczna należy oczywiście do samych rodziców.
Jak poprosić bliską osobę o zostanie chrzestnym?
Chrzest to jeden z najważniejszych dni w życiu malucha. Tego dnia dziecko zyskuje dwóch opiekunów - rodziców chrzestnych. Prośba o zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym powinna być wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Dbając o szczegóły, można bowiem pokazać danej osobie, jak jest ważna. Zresztą na piękne zaproszenie trudniej jest odmówić.
Co cieszy się obecnie największą popularnością? Nie da się ukryć, że chrzest święty kojarzy się z bielą i złotem. Taka kolorystyka jest wykorzystywana na wszelkiego rodzaju dekoracjach i nie tylko. Jest elegancka i świetnie oddaje charakter uroczystości. Jest również dość nowoczesna. Ciekawym rozwiązaniem są na pewno prośby o zostanie matką chrzestną w formie zdrapki. Są obecnie modne, a przy tym efektowne i zaskakujące. Dodatkowo można je spersonalizować, co nie jest bez znaczenia. Całość zamknięta jest w zgrabnym pudełeczku i stanowi świetną pamiątkę na długie lata.
Jaka kolorystyka króluje przy okazji chrztu świętego?
Czy w przypadku chrztu świętego trzeba ograniczać się jedynie do bieli i wspomnianego złota? Okazuje się, że dekoracje można przełamać odrobiną koloru. Nie bez powodu największą popularnością cieszą się róż i błękit. Są to bowiem barwy określające płeć dziecka. Wykorzystywane są więc także na prośbach o zostanie matką chrzestną czy ojcem chrzestnym. Takie zaproszenia prezentują się uroczo i niewinnie. Są obecnie bardzo popularne. Na tym oczywiście nie koniec. Coraz większe jest bowiem zainteresowanie na rynku np. motywami roślinnymi czy rustykalnymi. Wybór to kwestia gustu.
Oryginalne prośby o zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym
Wielu rodziców chce, aby prośba o zostanie chrzestnym lub chrzestną była naprawdę wyjątkowa i niepowtarzalna. Można to zrobić na wiele sposobów. Jak już wspomniano wyżej, ciekawym rozwiązaniem są efektowne zdrapki. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania rynek.
Na szczególną uwagę zasługują również praktyczne skrzynki z fotografią i imieniem dziecka. W środku znajduje się wówczas ładny tekst i prośba o zostanie matką chrzestną bądź ojcem chrzestnym. Całość prezentuje się naprawdę pięknie i podkreśla charakter wyjątkowej uroczystości. Znaczenia nie ma przy tym płeć malucha. Dzięki personalizacji produkt jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi pamiątkę na całe życie. Nie da się ukryć, że takie zaproszenie trudno jest odrzucić.
Rodzice chrzestni - wybór na całe życie
Oczywiście instytucja rodziców chrzestnych ma bardzo długą historię i na przestrzeni lat mocno się zmieniała. Aktualne zasady obowiązują od około IX wieku. Opierają się w zasadzie na kilku różnych postaciach. Są to poręczyciel szczerości intencji (dotyczy chrztu osób dorosłych), pomocnika, opiekuna przygotowującego do sakramentu i rzecznika odpowiadającego za dziecko. Co ciekawe, jeszcze w wieku XV rodziców chrzestnych było aż trzech. Zmieniło się to dopiero po soborze trydenckim. Dzisiaj wybrać można jednego lub dwóch rodziców chrzestnych, o czym niewiele osób wie.
Dla wielu rodziców wybór matki chrzestnej i ojca chrzestnego dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że budzi to ogromne emocje. Jest to w końcu decyzja na całe życie, która powinna wpływać na życie malucha. Z założenia chrzestni powinny dziecku dawać pozytywny przykład swoim postępowaniem i zachęcać go do podejmowania życia chrześcijańskiego. Zadaniem rodziców chrzestnych jest wychowanie małego człowieka w wierze, gdy jego biologiczni rodzice z różnych względów tego obowiązku nie realizują. Dlatego chrzestnymi na ogół zostają członkowie najbliższej rodziny, rzadziej przyjaciele i znajomi.
Jak poprosić o zostanie chrzestnym dziecka? Najprościej jest zadać pytanie, ale jest to uroczystość podniosła, warto więc nieco bardziej się postarać. Można sięgnąć w tym przypadku po różnego rodzaju drobiazgi np. zdrapki czy drewniane skrzynki, które będą doskonałymi pamiątkami na długie lata. Chrzest to tak ważny dzień, że dobrze jest zadbać o jego odpowiednią oprawę.
Kto nie może zostać chrzestnym?
Oczywiście nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym i warto o tym pamiętać podczas dokonywania wyboru. Jak to wygląda w większości przypadków?
Na pewno chrzestnym nie powinna być osoba po rozwodzie i żyjąca w nowym związku czy osoba będąca w związku nieformalnym. Czasem wyjątkiem od tej reguły są osoby zaręczone z wyznaczoną datą ślubu. Na chrzestnego lub chrzestną nie należy również wybierać osoby jedynie po ślubie cywilnym. Według prawa kościelnego nie jest to związek małżeński. Takie osoby traktowane są tak samo, jak te żyjące w konkubinacie.
Rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby wierzące, ale niepraktykujące, które nie uczęszczają do kościoła i nie przyjmują sakramentów świętych. Podobnie jest z osobami niewierzącymi, chociaż są tutaj pewne wyjątki. Poza tym chrzestnymi nie powinny zostawać członkowie najbliższej rodziny dziecka, a więc jego rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo. Poza tym, aby móc zostać chrzestnym malucha trzeba wcześniej przyjąć sakrament Komunii Świętej i Bierzmowania.