Ile pieniędzy na komunię dać dziecku w prezencie? To pytanie zadaje sobie bliska i dalsza rodzica dziecka, które ma przystąpić do tego ważnego sakramentu. Wprawdzie odgórnych reguł nie ma, ale wiele osób ma w tym przypadku trudny orzech do zgryzienia. Nikt nie chce wręczyć zbyt niskiej kwoty. Niektórzy wolą zacisnąć pasa i zaprezentować się z dobrej strony. Jednak czy to jest konieczne? Czytaj dalej i sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia.
Ile pieniędzy dać na komunię i czy jest to w ogóle dobry pomysł?
Każda osoba, która otrzymała zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą zadaje sobie pytanie - ile pieniędzy na komunię dać dziecku. Wprawdzie jest to uroczystość religijna i prezenty nie powinny być najważniejsze, ale każdy chce tego dnia dziecko obdarować w wyjątkowy sposób. Upominki nie powinny być z jednej strony bardzo drogie, ekskluzywne, ale też nie należy przynosić podarków bardzo skromnych. Obecnie większość osób stawia nie bez powodu na koperty z pieniędzmi. Jaka kwota powinna się znaleźć w środku?
Na samym starcie warto się jednak zastanowić nad tym, że prezent w formie pieniędzy jest w ogóle dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że tak. Rodzice w większości wolą, aby dziecko zostało obdarowane pieniędzmi niż niepotrzebnymi gadżetami. Wówczas można mu kupić konkretną rzecz, o której marzyło. Czasem goście są zresztą informowani, na co zebrane pieniądze zostaną przeznaczone. Możliwości jest sporo - wakacje za granicą, obóz językowy, nowy komputer, zajęcia sportowe itd. To pozwala oszacować sumaryczny koszt prezentu.
Ile pieniędzy na komunię dać dziecku?
Jaka kwota jest w tym przypadku wystarczająca - kilkaset, a może ponad tysiąc złotych? Sporo zależy na pewno od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem, które do komunii przystępuje. Inną sumę do koperty włoży babcia, inną matka chrzestna czy kuzynka. W zasadzie każdy powinien sam ocenić, na ile go stać i co uznaje za stosowne.
Jakie kwoty są przez rodziców najchętniej widziane? Nie da się ukryć, że organizacja przyjęcia komunijnego to dla wielu rodzin spory wydatek. Czasem matka z ojcem także prezentują dziecku jakiś upominek czy pamiątkę. Przyjmuje się, że bliska rodzina do koperty wkłada około 400 złotych, a dalsza rodzina i znajomi 100-200 złotych. Zdecydowanie największe prezenty dają rodzice chrzestni - może być to nawet 1500 złotych. Wiele zależy od ich zamożności.
Pozostaje też kwestia tego, w jaki sposób prezent wręczyć. Czy pieniądze dziecku należy dawać w obecności rodziców? Najlepiej zainwestować w ładną kartkę z życzeniami umieszczoną w ozdobnej kopercie. Można też zdecydować się na specjalną kopertę wykonaną z drewna, którą można dodatkowo spersonalizować. Co ciekawe, zgodnie z zasadami dobrego wychowania obdarowany nie powinien koperty otwierać od razu i sprawdzać jej zawartości w obecności gości.
Ile pieniędzy na komunię powinni dać chrzestni?
Nie da się ukryć, że wymagania stawiane rodzicom chrzestnym są największe. Zazwyczaj zaraz po rodzicach są to najbliższe osoby dla dziecka. Dlatego to oni zazwyczaj wkładają do koperty najwięcej pieniędzy. Kwota wynosi w tym przypadku od kilkuset do nawet 1500 złotych. Oczywiście sporo zależy od zamożności matki chrzestnej i ojca chrzestnego. Nie należy od nich oczekiwać drogich prezentów, gdy nie są to osoby bogate. Często pieniądze wkładają oni do ozdobnych kopert czy specjalnych, personalizowanych pudełek.
Ile pieniędzy na komunię powinni dać dziadkowie?
Dziadkowie są obok rodziców i chrzestnych osobami najbliższymi dziecku. Często rozpieszczają swoje wnuki. Dlatego w kopercie na komunię potrafią dać nawet kilkaset złotych. Tutaj również spore znaczenie ma zamożność dziadków. Jeśli są to osoby dość biedne, trudno jest wymagać od nich drogiego prezentu. Zresztą nie mniej ważne są takie upominki jak Biblia w spersonalizowanej oprawie czy różaniec zamknięty w ładnym, drewnianym pudełku. Stanowić mogą pamiątkę na całe życie.
Ile pieniędzy na komunię powinni dać inni goście?
Oczywiście inni goście, którzy nie należą do najbliższej rodziny dziecka, do koperty wkładają zazwyczaj nieco niższe sumy. Spore znaczenie ma stopień ich zamożności. Jednak przyjąć można, że jest to średnio od 100 do 400 złotych. Osoby, które mają problemy finansowe, nie mogą zazwyczaj pozwolić sobie na wyższe kwoty. Nikt zresztą nie powinien od nich tego wymagać.
Prezent na miarę możliwości
Dla dziecka bezapelacyjnie najważniejsze powinno być przyjęcie sakramentu świętego. Jednak niestety coraz częściej aspekt religijny przysłania wizja prezentów i dużej sumy pieniędzy. Zdaniem ekspertów wynika to z tego, że gości sami ze sobą rywalizują w tym zakresie. Warto pamiętać o tym, że kwota włożona dla koperty nie powinna być tutaj najważniejsza. Liczy się sakrament i obecność na uroczystości.
Mimo to wiele osób szuka w sieci odpowiedzi na pytanie - ile pieniędzy na komunię dać w kopercie? Często mówi się tutaj o zasadzie tzw. talerzyka. Do koperty powinno się według niej włożyć przynajmniej tyle, ile rodzice zapłacili za obsługę gościa w lokalu. Jeśli więc jest to 150 złotych, a na komunię wybiera się trzyosobowa rodzina, należy w prezencie dać minimum 450 złotych. Wtedy rodzicom dziecka przedsięwzięcie się zwraca. Jednak nie należy się tym kierować. Prezent nie powinien być nigdy biletem wstępu na imprezę. Mimo to presja jest niekiedy tak wysoka, że są osoby gotowe wziąć z tego powodu pożyczkę lub kredyt.
Dlaczego to pieniądze są najpopularniejszym prezentem komunijnym?
Czasy, w których dzieciom na komunię dawało się prezenty rzeczowe już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest po prostu koperta wypełniona pieniędzmi. Jest to zresztą bardzo wygodne, bo nie trzeba zastanawiać się, co kilkulatek ma, a czego nie. Jednak warto zadbać o to, aby pieniądze były wręczone w elegancki sposób. Można zainwestować w ładną kartkę z życzeniami lub zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Ciekawą propozycją jest na pewno personalizowane pudełko drewniane. Do jego środka można włożyć oczywiście dowolną sumę pieniędzy. Warto też rozważyć zakup pudełka z różańcem czy Biblii w efektownej, drewnianej oprawie. To miłe pamiątki na długie lata, a w środku znajdzie się jeszcze miejsce na kopertę z pieniędzmi.
Prezent komunijny - spory problem dla gości
Ile pieniędzy dać na komunię dziecku? To pytanie, które pojawia się wraz z sezonem komunijnym. Bliska rodzina ma spory problem, a zwłaszcza rodzice chrzestni. Stawki określonej nie ma, ale wiele osób chce się wyróżnić na tle pozostałych. Czy jednak trzeba się na tę okazję zapożyczać w banku lub u znajomych?
Najlepiej na komunię dać tyle pieniędzy, na ile po prostu można sobie pozwolić. Dla jednych jest to 100 złotych, a dla innych 1000 złotych. Co więcej, chrzestni wcale nie mają obowiązku dawania dziecku znacznie wyższej kwoty niż inni goście. Jednak tak na ogół jest. Zazwyczaj zaproszenia wysyłane są znacznie wcześniej. Jeśli ktoś dostaje je na ostatnią chwilę, wiadomo, że nie jest przygotowany na taki wydatek. Dobrze jest już kilka miesięcy wcześniej zacząć zbierać określoną sumę pieniędzy. Z drugiej strony nie można oszczędzać kosztem swoich podstawowych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim swoje możliwości.
Czy prezent na komunię musi być drogi?
Zdecydowana większość osób dziecku komunijnego w kopercie wręcza 100-300 złotych. Jeśli ktoś pozwolić sobie może na więcej, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Nie można jednak przesadzać. Dziecku w wieku 9-10 lat nie należy dawać kilku tysięcy złotych w gotówce. Dziadkowie wnukom wręczają zazwyczaj 200-400 złotych. Są do tego przygotowani dużo wcześniej. W przypadku chrzestnych kwota ta wynosić może nawet 1000 złotych. Można też zapytać o zdanie rodziców dziecka. Być może mają oni swoje własne sugestie w tym zakresie.
Komunia, którą pamięta się do końca życia
Pieniądze to w życiu nie wszystko. Dziecko się z nich wprawdzie ucieszy, ale warto też pamiętać o odpowiedniej formie ich wręczania. Prosta kartka z życzeniami czy spersonalizowana koperta drewniana mogą być w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem.
Wiele osób nie wyobraża sobie komunii bez prezentu w formie Biblii. Rzeczywiście to upominek, który podkreśli wyniosłość tej uroczystości. Ciekawą propozycją jest na pewno Pismo Święte zamknięte w pudełku z drewna. Dodatkowo można je spersonalizować, a do środka włożyć kopertę z określoną sumą pieniędzy. To świetny pomysł dla chrzestnego czy dziadków dziecka.
Na komunię kilkulatkowi podarować można także różaniec. Również i w tym przypadku do wyboru są modele zamknięte w estetycznych pudełkach drewnianych z możliwością personalizacji. To miła pamiątka na długie lata. Dodatkowo w opakowaniu bez problemu zmieszczą się pieniądze. Osoby, które nie chcą kupować dziecku kolejnego prezentu religijnego mogą zdecydować się po prostu na zakup słodyczy w wyjątkowym pudełeczku. Dziesięciolatki zazwyczaj za czekoladkami wręcz przepadają.